ANKARA

 

Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler listemizin üst sıralarında, ülkemizin önemli yapılarından Anıtkabir bulunuyor. Üzerindeki gözlem evinden dolayı geçmişte Rasattepe adıyla anılan Anıttepe’de bulunan yapının şekline karar verilmesi için çeşitli ülkelerden 47 projenin katıldığı bir yarışma düzenlenmiş.

 

Milli duyguları yansıtma şekli ve araziye uygunluğu sonucunda Atamız’ın ebedi istirahatgâhı için Prof. Dr. Emin Onat ve Doç Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesi uygun görülerek, 1944-1953 yılları arasında yapı inşa edilmiş.

 

2. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli örneği sayılan anıt mezar, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden ilham alınarak oluşturulan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok’u olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor.

 

Hürriyet ve İstiklal kulelerinin başlangıç noktasını oluşturduğu Anıt Blok’ta Aslanlı Yol’dan geçerek ulaşacağınız Tören Meydanı, Kurtuluş Dönemi’ni anlatan kulelerle çevrelenmiş.

Otelimize mesafesi 7.2 km’dir.

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası veya kısa adıyla CSO, Türkiye'de çok sesli müziği yayma, tanıtma, sevdirme, Türk bestecilerin eserlerini yurt dışında seslendirme amaçlarına hizmet eden Ankara'da yerleşik senfoni orkestrasıdır.

Otelimize mesafesi 8.0 km’dir.

 

 

Hamamönü

Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılan Hamamönü, gezginlerin kentin tarihi yüzünü görmek için Ankara gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir bölge.

 

19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültürel etkinliklere ayrılmış sokakları, eşsiz lezzetler sunan yenilenmiş kafe ve restoranları ile bu tarihi yerleşim merkezi, konuklarına oldukça fazla seçenek sunuyor.

 

El Ürünleri Pazarı’nda otantik eşyalar bulabileceğiniz bölgede gezmeye geleneksel el sanatlarının tanıtıldığı Sanat Sokağı’ndan veya Mehmet Akif Ersoy Müzesi ile hemen yanındaki Taceddin Dergâhı’ndan başlayabilirsiniz.

 

Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu Kabri’nin bulunduğu dergâhtaki gezinizi bitirdikten sonra soluklanmak için zengin kahvaltı seçeneklerini de sunan Tahtakale Kahvecisi’nde bölgenin ünlü kumda pişen kahvesini içebilirsiniz.

Otelimize mesafesi 7.4 km’dir.

 

 

Ankara Kalesi

4 bin yılı aşan bir geçmişe sahip olan Ankara Kalesi, çeşitli uygarlıklar tarafından hem savunma hem de yerleşim amaçlı kullanıldığı için çok sayıda onarım görmüş.

 

Kim tarafından ve ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen askeri yapı bu onarımlar sayesinde varlığını eksiksiz koruyarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

 

Yaz mevsiminde festivallere ev sahipliği yapan kalenin Akkale isimli burcunda, 1921-1948 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleriyle kurulmuş Eti Müzesi faaliyet göstermiş.

 

Çevresinde hediyelik eşya dükkânları ve kafelerle çevrili tarihi yapıyı gezip, sahip olduğu manzarayı izlebilirsiniz.

Otelimize mesafesi 8.4 km’dir.

 

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden.

Ankara Kalesi’nin dış duvarlarının güneydoğusundaki Atpazarı Semti’nde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, biri Veli Mahmud Paşa; diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen 15. yüzyıla ait 2 Osmanlı yapısında konuklarını ağırlıyor.

 

Özgün koleksiyonu ile dünya çapında bir üne sahip olan tesisin bulunduğu Mahmut Paşa Bedesteni’nde ve Kurşunlu Han’da Paleolitik Çağ’dan günümüze Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait buluntular sergileniyor.

 

Kronolojik sırayla ziyaretçilere sunulan bu koleksiyonda gezi listesinin ilerleyen bölümlerinde sizlere anlatacağım Augustus Tapınağı’ndan ve Anıtkabir’in inşası sırasında bölgedeki tümülüslerden çıkartılan eserleri de inceleyebilirsiniz.

Otelimize mesafesi 5.2 km’dir.

 

 

Etnografya Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi, Türk Sanatı’nın Selçuklu’dan günümüze kadarki süreçte yaratılmış en önemli örneklerini barındırıyor.

 

Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde cuma namazlarının kılındığı, Altındağ’daki Namazgâh Tepesi’nde 1930’da açılmış olan müzenin Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu gözetiminde inşa edilen binasının önce Arkeoloji Müzesi, sonrasında Resim Heykel Müzesi olarak kullanılması kararlaştırılmış; ancak açılış töreni ile beraber günümüzdeki işlevini kazanmış.

 

Girişinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1927 yılında İtalyan Pietro Canonica’ya yaptırdığı Atatürk Heykeli’nin konuklarını karşıladığı müze içerisindeki sergi alanları, kategorilere ayrılmış.

 

Kronolojik sırayla gezebileceğiniz bu alanlarda Anadolu’nun çeşitli yörelerine özgü günlük eşyalardan halı ve kilim koleksiyonlarına, Osmanlı dönemi silahlarından çini ve porselen süs eşyalarına kadar pek çok farklı eseri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Otelimize mesafesi 2.9 km’dir

 

Müzede ayrıca Osmanlı el yazmalarının da bulunduğu, sanat tarihi ile ilgili büyük bir kütüphane faaliyet gösteriyor.

Otelimize mesafesi 8.6 km’dir.

 

 

Hacı Bayram Camii

Mimar Mehmet Bey tarafından 1427-1428 yılları arasında inşa edilmiş olan Hacı Bayram Camii, Ulus’ta yer alıyor. Dış duvarları taş üzerine tuğla örülerek oluşturulan dini yapının en önemli kısmını, hemen bitişiğinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi oluşturuyor.

 

Aynı zamanda tarihi yapıya adını veren Hacı Bayram Veli, Osmanlı döneminde yaşamış din âlimlerinin önde gelenlerinden birisi ve Bayramiye Tarikatı’nın kurucusu olarak anılıyor.

 

Yapımının ardından ilk olarak 1714’de Hacı Bayram’ın torunlarından Mehmet Baba tarafından tamir ettirilen cami, son olarak 2011’de aslına uygun olarak yenilenmiş. Bu çalışma sırasında özellikle yapının iç kısmında yer alan Nakkaş Mustafa Paşa’ya ait işlemelerin korunmasına özen gösterilmiş.

 

Yapının bahçesinde ayrıca 18. yüzyılda yaşamış Osman Fazıl Paşa’ya ait bir türbe bulunuyor. Ancak tabutu aile mezarlığına götürüldüğü için sekizgen planlı Osman Fazıl Paşa Türbesi, günümüzde boş durumda.

Otelimize mesafesi 8.7 km’dir.

 

 

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, Ankara gezilecek yerler listemizdeki en eski yapılardan…

Hacı Bayram Camii’nin bitişiğindeki Augustus Tapınağı, son Galatya Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından M.Ö. 25 yılından sonra, Frig tanrısı Men’e adanmış bir tapınağın yıkıntıları üzerine inşa edilmiş.

 

Ankara’nın başkenti olduğu Galatya’nın Roma İmparatorluğu egemenliğine girmesini kutlamak ve İmparator Augustus’a bağlılığı kanıtlamak için yaptırılan tapınak, Bizans döneminde çevresine eklemeler inşa edilerek kiliseye dönüştürülmüş.

 

İmparator Ferdinand’ın elçi olarak yolladığı Hollandalı Busbecque tarafından Amasya’ya giderken bulunan tapınağın gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay önderliğinde gerçekleştirilmiş. Duvarlarının bir kısmının günümüze ulaşabildiği yapının kapısı ise bütünlüğünü halen daha önemli ölçüde koruyor.

 

İşlemeleri ile dikkat çeken bu kapının dışında tapınak çevresindeki kazılarda bulunmuş en önemli parçayı Ankara Anıtı (Monumentum Ancyranum) olarak adlandırılan yazıt oluşturuyor. Bu yazıtta ilk Roma İmparatoru Augustus’un başardığı işle yer alıyor.

Otelimize mesafesi 8.6 km’dir.

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

 Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası oluşturuyor. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kulüp binası olarak Mimar Salim Bey tarafından tasarlanan yapı, 1915-1920 yılları arasında inşa edilmiş.

 

Türk mimari stiline sahip 2 katlı bina, tamamlandığı dönemden 1924 yılına kadar meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmış. Bu işlevini tamamladıktan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Hukuk Mektebi, Maarif Vekâleti Binası olarak kullanılan tarihi yapı, 1961’de müzeye dönüştürülerek halka açılmış.

 

Atatürk’ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981’den itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanan kültürel tesiste hükümetin kullanımına sunulan odalar aslına uygun olarak korunmaya devam ediliyor.

 

Döneme ait resmi yazışmaların, tarihimizin dönüm noktaları sayılan Lozan ve Sevr antlaşmalarına dair belgelerin sergilendiği müzede Büyük Taarruz Hatıraları’nı ve Atatürk’e ait yazışmaları inceleyebilirsiniz.

Otelimize mesafesi 8.3 km’dir.

 

 

Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet’in kuruluş dönemini merak edenlerin Ulus’ta ziyaret edebileceği diğer yapı ise Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası’na ait toplantı yeri olarak tasarlanan; ancak işlevi değiştirilerek ülke idaresi için kullanılan II. TBMM Binası.

 

İnşası 1923 yılında tamamlanan yapı, 1924-1960 arasında meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmasının ardından bir dönem Merkezi Antlaşma Teşkilatı tarafından kullanılmış.

 

Atatürk İlke ve İnkılâpları’nın gerçekleştirildiği yapı, gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından 1981 yılında Cumhuriyet Müzesi adıyla halka açılmış.

 

Bu müzeyi gezerken tıpkı Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde olduğu gibi hükümetler ve bunlara bağlı alt birimler tarafından kullanılan odaları, dönemin eşyalarıyla birlikte inceleyebilirsiniz. Ayrıca genel kurul salonundaki görsel ve işitsel gösteriyi izleyip, Nutuk’un bazı bölümlerini dinleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Otelimize mesafesi 8.3 km’dir.

 

 

Gençlik Parkı

  Gençlik Parkı, 275 bin m²’lik alanı içerisinde hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz olanakları barındırıyor.

 

Ulus’ta sizlere önerdiğim yerleri gezdikten sonra vakit geçirmek için gidebileceğiniz park, şu anki alanının bir kısmını kaplayan bataklıkların kurutulduğu, 1936-1943 arasındaki çalışmalarla kente kazandırılmış.

 

Planlandığı ilk günden itibaren Ankaralılar’ın her tür kültürel ihtiyacını karşılaması düşünülen parkın içerisinde kentin en büyük tiyatro salonlarından birisi bulunuyor.

 

2009 yılındaki son yenileme çalışmasıyla lunapark bölümüne eklenen 150 metrelik dönme dolap ve 45 metrelik asansör ile kentin büyük bir bölümünü kuş bakışı görebilirsiniz.

Otelimize mesafesi 7.9 km’dir.

 

 

Ulucanlar Cezaevi

1925-2006 yılları arasında faaliyet gösteren ceza ve tutukevi, 2009’da başlayan ve 1 yıl süren restorasyon sürecinin ardından Ulucanlar Cezaevi Müzesi adıyla ziyarete açılmış.

 

Türk siyasi ve edebi hayatında çok önemli bir yere sahip olan bu tesis, Cumhuriyet döneminin en karanlık olaylarından bazılarına tanıklık etmiş. 68 Kuşağı’ndan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile 1980 İhtilali’nin kurbanlarından Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam cezalarının uygulandığı bu yerde Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Cüneyt Arcayürek, Yılmaz Güney gibi isimler tutuklu kalmış.

 

Cezaevi müzesini ziyaretiniz sırasında Hilton Koğuşu ve tek kişilik hücreleri inceleyebilir, faaliyette olduğu döneme ait fotoğraflara, belgelere göz atabilirsiniz.

Otelimize mesafesi 8.5 km’dir.

 

 

Sinemalar

Vizyona giren son filmleri AnkaMall Alışveriş Merkezi sinemalarında izleyebilirsiniz.

 

Alışveriş Olanakları

Gazete, hediyelik eşya gibi ihtiyaçlarınız için lobide yer alan dükkanımız hizmetinizdedir.

 

AnkaMall Alışveriş Merkezi, Otelimiz ile aynı yerleşke içerisinde olup, otelimizin ulaşım imkanlarının fazla olması sayesinde şehirde yer alan diğer Alışveriş Merkezlerine de rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Otelimize mesafesi 10.4 km’dir.

ANKARA